STTH30AC06CP
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STTH30AC06CP
Part Number : STTH30AC06CP
Manufacturer : STMicroelectronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : STTH30AC06CP.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : STTH30AC06CP More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Recovery Time : 40 ns
Forward Current : 30 A
Reverse Voltage : 600 V
Peak Reverse Current : 40 µA
Reverse Recovery Time : 55 ns
Average Rectified Current : 15 A
Min Operating Temperature : -65 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current : 140 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 331 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Factory automation & control Data storage
Schedule B : 8541100080
Number of Pins : 3
Forward Voltage : 2.25 V
Max Surge Current : 140 A
Element Configuration : Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) : 600 V
Max Operating Temperature : 175 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 140 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 600 V