STPS20SM80CFP
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STPS20SM80CFP
Part Number : STPS20SM80CFP
Manufacturer : STMicroelectronics
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : STPS20SM80CFP.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : STPS20SM80CFP More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Height : 16.4 mm
Schedule B : 8541100080
Number of Pins : 3
Forward Voltage : 945 mV
Peak Reverse Current : 25 µA
Max Reverse Voltage (DC) : 80 V
Max Operating Temperature : 175 °C
Max Reverse Leakage Current : 25 µA
Peak Non-Repetitive Surge Current : 220 A
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 52 In Stock
Applications : Broadband fixed line access Motor drives Data storage
Width : 4.9 mm
Length : 10.7 mm
Case/Package : TO-220-3
Forward Current : 20 A
Max Surge Current : 220 A
Element Configuration : Common Cathode
Average Rectified Current : 10 A
Min Operating Temperature : -65 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 220 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 80 V